До того, як людина почала вмішуватися в природні процеси ріки «гуляли» куди хотіли, а з процесом їх направлення та зменшення русла через будівництво дамб ситуація змінилася кардинально.
Багато закарпатців пригадують катастрофічний паводок 2001 року, коли через прориви дамб були затоплені багато сіл особливо у Виноградівському районі. Чому тоді прорвало дамби у відкритому доступі аналізу немає так як винуватців цієї природної катастрофи.
Те, що в горах випало велика кількість опадів та те, що там ведуть майже безконтрольні вирубки лісу є причиною паводків зрозуміло.
Водночас ніхто не придавав значенню, що русла річки Тиса в міждамбовому просторі поступово через наніс гравію підвищуються, що відповідно зменшує висоту захисних дам.
Тут виходи з ситуації два або владуючи величезні кошти підвищувати рівень дамб, або зменшувати рівень міждамбового простору забираючи звідти гравій.
Факт той, що заброна очищення річки Тиса від гравію приведе до масштабних повеней, а грошей на підвищення дамб все буде не вистачати, або їх просто тупо будуть красти…